Fantastik Edebiyatın Dünü ve Bugünü

hece öykü 44

.

Fantastik edebiyat denildiğinde sağlam temellere dayanan edebi bir türden bahsedildiği kimi zaman insanların gözünden kaçabiliyor.

Bu makale, türü takip edenlerin bilgi haznesine katkıda bulunmanın yanı sıra, türe aşina olmayanlar için “Fantastik Edebiyata Giriş” tadında bir okuma olacaktır.

İlk olarak Hece Öykü dergisinin 44. sayısında yayımlanan bu araştırma yazımı fantastik edebiyat severlerden oluşan daha büyük bir kitleye ulaştırmak istiyordum. Kayra “Keri” Küpçü bu isteğimi kırmadı ve FrpNet aracılığıyla sizlerle paylaştı. Kendisine buradan teşekkür ediyor, iyi okumalar diliyorum.

-Harun İÇÖZ

 Fantastik Edebiyatın Dünü ve Bugünü

Her şey zamanın akışıyla birlikte değişir. Bu kimsenin karşı koyamayacağı bir gerçektir. Değişim, gelişim, evrim… Nasıl anarsak analım fark etmez, en büyük gerçek değişimin kendisidir. İnsanoğlu değiştikçe ortaya koyduğu eserler de buna ayak uydurur. En büyük ilgi alanlarımızdan biri olan edebiyat da gün be gün kendini yeniler ve “her yeni örnek türü değiştirir.” Bu durum fantastik edebiyat için de geçerlidir.

Fantastik edebiyatın, günlük hayatta şahit olamayacağımız doğa ötesi olayları mümkün kılması sebebiyle, edebiyat dünyasındaki en çarpıcı yazın şekli olduğunu söyleyebilirim. Garip karakterleri, gerçek olamayacak evrenleri ve insanoğlunun güce olan ihtiyacını yansıtması bakımından fantastik eserler diğer edebi türlerden ayrılır. Bu sebeple bizi huzursuz eden gerçeklerden kaçıp sığınabileceğimiz bir kale olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu eserler makaleleri, araştırma eserlerini, politika ve bunun gibi hayatın gerçekleri ile ilgili diğer kitapları okumayı sevmeyenler için bir sığınaktır çünkü zaten o sıkıcı gerçekler bizimle yaşamakta ve aynı nefesi solumaktalar.

(…)

 

Makalemin tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.